در ضمینه ی هنر

 

 

 

موضوع مقاله:چه رشته های تحصیلی در باره رایانه به وجود آمده است؟ ودر چه رشته های تحصیلی آشنایی با رایانه واستفاده از  آن اجباری است؟

 

مهم ترین رشته ای که در باره ی رایانه بوجود آمده است میتوانم رشته ی مهندسی کامپیوتر را به شما معرفی کنم در زیر مطالبی در مورد این رشته نوشته شده است:

مقدمه:

بطور خلاصه كامپیوتر دستگاهی است كه قدرت خارق العاده‌ای برای محاسبه دارد ومی‌تواند بوسیله ابزارهای جانبی با محیط بیرون ارتباط برقرار كند. جایگاه كامپیوتر در دنیای امروز همین بس كه عصر حاضر عصر كامپیوتر است . هدف این قسمت معرفی مهندسی كامپیوتر است و از سه بخش تشكیل شده است.اول آنکه كه آشنایی با كامپیوتر است، قدری درباره دستگاه كامپیوتر، جایگاه آن در دنیای امروز و روحیات افرادی كه با آن كار می‌كنند صحبت خواهد شد. در بخش اول ما به سه سؤال جواب كوتاهی می‌دهیم اول اینكه كامپیوتر چیست؟ دوم اینكه جایگاه كامپیوتر در دنیای امروز كجاست؟ سوم اینكه چه كسانی با كامپیوتر كار می‌كنند؟اینك به این سؤال پاسخ می‌دهیم كه چه كسانی با كامپیوتر كار می‌كنند؟ مسلما شما دانش‌آموزان، هر رشته‌ای را كه برای تحصیل انتخاب كنید با كامپیوتر به عنوان یك كاربرد سرو كار خواهید داشت ولی در این رشته علاوه بر كاربر بودن سازنده سیستم‌های كامپیوتری نیز خواهید بود.اگر رشته مهندسی كامپیوتر را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می‌كنید باید انسان ماجراجویی باشید و با طبع همیشه در حال پیشرفت این رشته سازگار باشید.مطلب مهم دیگر آنكه چون تقریبا تمام كتب و منابع موجود در این رشته به زبان انگلیسی است و این منابع و اطلاعات به سرعت در حال تغییر هستند و امكان سریع ترجمه آنها نیز به فارسی وجود ندارد از این رو تسلط كافی به زبان انگلیسی در این رشته بسیار مهم است. دروس ریاضی و فیزیك نیز همانند دیگر رشته‌های مهندسی در این رشته كاربرد وسیعی دارد.مهندسی کامپوتر یکی از نیاز امروز بشر است . نیاز هر اجتماعی به مهندسان کامپیوتر کاملا محسوس است و مهندسی کامپیوتر از عوامل توسعه یک کشور است. 

تواناییهای فارغ التحصیلان:
 فارغ التحصیلان این مقطع، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهد بود مشکلات زیادی را حل کنند. برخی از این تواناییها به شرح زیر است:
۱) بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به کارگیری آنها.
۲) بررسی کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری بخشهای صنعت و خدمات و تدوین نیازهای آنها، امکان سنجی و تعیین ابزار و نیروی انسانی لازم برای رفع کمبودها.
۳) تجزیه و تحلیل سیستمهای کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و ارائه راه حل مناسب برای اجرای آنها.
۴) طراحی مجموعه های کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزرای و تولید طرحهای اجرایی برای انها.
۵) اجرای طرحهای کامپیوتری، نصب، آزمایش و آموزش آنها.
۶) پشتیبانی و نگه داری سیستمهای نرم افزاری شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جدید به سیستمها.
۷) عیب یابی کامپیوترها و سیستمهای کامپیوتری و رفع عیبها.
۸) شناسائی فنون جدید طراحی و ساخت کامپیوتر و ارزیابی و به کارگیری آنها.
تواناییهای ذکر شده مربوط به کارشناسان نرم افزار و سخت افزار می باشد، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاری توانایی بیشتری دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاری از توانایی بیشتری برخوردارند.

 

رشته هایی که آشنایی بارایانه اجباری است:

مهندسي مکاترونيک:

رشته هاي تحصيلي جديدي در اثر ترکيب با علوم رايانه اي به وجود آمده اند. يکي از جالب ترين اين رشته ها، مهندسي مکاترونيک است که در اثر تلفيق سه رشته مهندسي مکانيک، مهندسي رايانه و مهندسي الکترونيک ايجاد شده است. در اين رشته سيستم هايي که از اجزاي مکانيکي، الکترونيکي تشکيل شده اند و با استفاده از نرم افزارهاي مختلف کنترل مي شوند، بررسي خواهند شد. هدف اصلي از ايجاد اين رشته برقراري يک ارتباط داخلي ميان رشته هاي مرتبط با خودکارسازي و اتوماسيون است. در نهايت با استفاده از دانش مهندسان اين رشته ما مي توانيم براي ابزارهاي مختلف به سيستم هاي ساده تر، ارزان تر و انعطاف پذيرتري دست پيدا کنيم. از فارغ التحصيلان اين رشته انتظار مي رود که بر سيستم هاي توليد، روبات هاي اکتشافي فضايي، زير سيستم هاي خودکاري مانند سيستم هاي دزدگير و ساختار دوربين هاي عکاسي و ماشين هاي خودکاري چون مايکرويو، ماشين لباس شويي و پخش کننده هاي خودکار تسلط داشته باشند. دانشجويان اين رشته درس هايي با موضوعات مرتبط با رياضيات مهندسي، مکانيک، طراحي مکانيک، ترموديناميک، الکترونيک، مخابرات، زبان هاي برنامه نويسي مختلف، پردازش سيگنال هاي ديجيتالي، مهندسي قدرت و رباتيک خواهند خواند و مي توان گفت تنوع دروس در اين رشته بسيار بيشتر از ديگر رشته هاي مهندسي به چشم مي خورد، زيرا شما با تحصيل در اين رشته در حقيقت دانسته هاي سه رشته مختلف را در کنار هم خواهيد داشت و به اين ترتيب قادر به ايجاد يک ساختار کنترلي هدفمند به طور مستقل خواهيد بود. کليه مهندسان اتومبيل، کارشناسان طراح سيستم هاي ترمزگيري ضد قفل، طراحان سيستم هاي کنترلي و حس گرها در رشته مکاترونيک تحصيل کرده اند.

مهندسي فناوري اطلاعات:

مهندسي فناوري اطلاعات که بيشتر با نام آي تي در ميان کاربران شناخته شده است رشته جديدي است که روش هاي جمع آوري و مديريت اطلاعات و نحوه استفاده و انتقال آن ها را به دانشجويان آموزش مي دهد. اين رشته به وسيله انجمن فناوري اطلاعات آمريکا تعريف شده است و به طور خلاصه به مطالعه، طراحي، پشتيباني، توسعه و پياده سازي سيستم هاي اطلاعاتي مي پردازد که پايه اصلي آن ها را رايانه تشکيل مي دهد. در حقيقت کاربرد عمده اين رشته در نرم افزارهاي مختلف است و سعي دارد تا به بهترين شکل اطمينان پيدا کند که نحوه تبديل، ذخيره، حفاظت، پردازش، بازيابي و انتقال يافتن اطلاعات به شکلي درست و امن صورت خواهد پذيرفت. تا قبل از اين که اين رشته در مقطع کارشناسي به عنوان يکي از گرايش هاي مهندسي رايانه در دانشگاه ها ارائه شود، به عنوان يکي از گرايش هاي کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرفت. اما چند سالي است که در مقطع کارشناسي هم در اين رشته دانشجويان تحصيل مي کنند. اين رشته در حال حاضر به عنوان سرشاخه شناخته مي شود و گرايشات آن تجارت الکترونيکي، سيستم هاي چند رسانه اي، مديريت سيستم هاي اطلاعاتي، امنيت اطلاعات، شبکه هاي رايانه اي و فناوري اطلاعات است. البته رشته ديگري با نام ICT چند سالي است که در دانشگاه هاي کشور ارائه مي شود. اين رشته در اثر ترکيب ارتباطات مخابراتي با مهندسي فناوري اطلاعات به وجود آمده است و در حال حاضر مهندسي فناوري اطلاعات و ارتباطات يا به اختصار ICT ناميده مي شود.اين رشته به همراه رشته مديريت فناوري اطلاعات در سال 1380 توسط دانشگاه هاي مختلف کشور ارائه شدند. در رشته مهندسي فناوري اطلاعات شما به مطالعه سيستم ها و برنامه هاي سخت افزاري و نرم افزاري خواهيد پرداخت. اما در رشته مديريت فناوري اطلاعات شما رشته هاي مديريتي را با علوم رايانه اي به صورت ترکيبي در کنار هم خواهيد داشت. در اين رشته علاوه بر مباحث سازماندهي و مديريت داده ها به مباحث ارتباطي و فناوري هاي جديد ارتباطاتي نيز پرداخته مي شود.

 

 

منبع :www.magalat-dovm.blogfa.com

 

 

 

 

 

"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            "                                                                                                                        


برچسب‌ها: مقالات عمومی
+ نوشته شده در  ساعت 23:47  توسط صالح  |